Powrót do: Klamki do okien

Sygnalizowanie brań ryb na odległość


W wędkarzach niedzielnych, czyli takich, którzy jeśli się już na ryby wybierają to od święta i bez specjalnego parcia na wynik wyprawy, tego rodzaju wynalazki wzbudzają co najwyżej ironiczne uśmieszki. Wymyślne sygnalizatory nie są im do niczego potrzebne i tylko czasami plują sobie w brodę, gdy już branie uciekło i z trywialnego powodu braku jego zasygnalizowania.

Amatorski połów ryb

Niemniej prawdą jest, że dla większości łowiących amatorsko i niewyobrażających sobie odchodzenie na rybach od wędek, sygnalizatory brań z centralką są niepotrzebnym i jedynie szpanerskim zbytkiem. Ba, nawet i zwykłe wskaźniki elektroniczne, uważane są za takowy i do zakupów niewłączany. Jednak zupełnie inaczej należy podchodzić do zagadnienia, jeżeli traktujemy wędkarstwo poważnie i nie tylko, jako wyczyn, ale i hobby, podczas którego uprawiania pragniemy osiągać wyniki.

Jakie ryby najczęściej łowimy

Wędkarze specjalizujący się w łowieniu z gruntu karpie i sumy, doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że brania w takich wypadkach następują rzadko i nie mogą sobie pozwolić na sytuację, w której, chociażby jedno mogłoby zostać przegapione. Niestety bowiem, może to być również jedyne branie i w przeciągu nie dnia, a weekendu. Wiedzą także i to, że największe sztuki są najostrożniejsze i zazwyczaj żerują w nocy, trudno zaś sobie wyobrazić sytuację, w której wędkarz nie śpi przez całe trzy dni wyprawy. I po to jest centralka.

Łatwiejsze łowienie ryb

Owszem, bywa, że możemy spać przy samych wędkach i słyszeć dźwięki sygnalizacji bez centralki, ale bywa to nieporęczne i niebezpieczne, a poza tym, z reguły brzegi jezior albo rzek są strome i nie nadają się do rozbicia namiotu, a centralka, czyli rodzaj budzika połączonego bezpośrednio z sygnalizatorem na wędce, da nam znać o braniu, nawet gdy będziemy spali do stu pięćdziesięciu metrów dalej. Warto się nad tym zastanowić, żeby potem nie narzekać na stratę ryby życia, wyłącznie z własnej winy.

KOMENTARZE:

Brak komentarzy