Wszystko co musisz wiedzieć o kotłach na biomasę
Roczna produkcja słomy w Polsce to nawet około 30 mln ton. Zaledwie 1/3 z tego jest wykorzystywana, reszta stanowi odpad. Istnieje jednak skuteczny sposób na zagospodarowanie niewykorzystanej słomy, są nim piece nie słomę. Wbrew pozorom bowiem, słoma jest całkiem wydajnym źródłem energii, przydatnym chociażby do ogrzewania, z drugiej natomiast strony jest też rozwiązaniem bezpiecznym dla środowiska.
Gdzie stosuje się kotły na biomasę?
Kotły na biomasę stosować można w wielu miejscach. Najpopularniejszym obecnie ich zastosowaniem jest branża rolnicza, gdzie służą do grzania, m.in. w suszarniach. Świetnie sprawdzą się one również w chlewniach czy gorzelniach. Jak widać miejsc, gdzie można stosować piece na słomę jest w naszym otoczeniu całkiem sporo.
Co ważne kotły na biomasę mogą być piecami stacjonarnymi, ale mogą również mobilnymi. Kaskadowe połączenie pieców daje możliwość zbudowania z nich ciepłowni, która bez problemów spełni oczekiwania niewielkiego skupiska budynków mieszkalnych i produkcyjnych.
Piece na słomę można również łączyć z wytwornicami pary oraz innymi urządzeniami, co znacznie poszerza zakres ich zastosowań. Jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale również wydajne i bezpieczne dla środowiska, w przeciwieństwie do wykorzystania paliw kopalnych.
Budowa pieca na słomę
Piece na słomę mają bardzo prostą konstrukcję. Ich podstawowy element stanowi komora załadowcza, która może być dodatkowo wyposażona w urządzenia podnoszące sprawność pieca, np. ekonomizer. Na końcu komory załadowczej kotły na biomasę posiadają wymiennik rurowy, a następnie komin, którym odprowadzane są spaliny.
Piece na słomę dostępne są w różnych gabarytach. Także inne parametry, jak pojemność paleniska, maksymalna temperatura czy moc, można dostosować pod konkretne potrzeby użytkownika. Dużą zaletą jest fakt, że piece na słomę są rozwiązaniami wysoko zautomatyzowanymi co znacznie ułatwia ich obsługę. Kolejna duża zaleta związana jest z rzadkością załadunku. Kotły na biomasę posiadają bowiem spore zasobniki, nawet do 8 bel. Zazwyczaj więc wystarczy je ładować raz dziennie, czasami częściej.
KOMENTARZE:
Brak komentarzy